Chilská jahodová Mirta Balení obsahuje 10 semen | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

Chilská jahodová Mirta Balení obsahuje 10 semen

Ugni molinae

Ugni molinae

 
 
Naše cena s DPH:
28 Kč
Naše cena bez DPH:
24,35 Kč
Cena v cizí měně:
1,12 euro
Množství:
98
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 10 semen

 

 

Popis

Ugni molinae nebo také Chilská jahodová myrta, je stálezelený, hustý, bohatě větvený keř pocházející z Chile a Argentiny. Je pojmenován po přírodovědci z Chile, opatu Molině, který jako první sestavil podrobný popis druhu. Do Evropy, konkrétně do Londýna, se rostlina dostala v roce 1844, kdy ji představil botanik a sběratel rostlin William Lobb a údajně si ji velmi oblíbila královna Victorie.
Ugni molinae roste do výšky 30 – 170 cm (extrémně vzácně až 3 m). Listy jsou elipčitého tvaru, pouze 1 – 2 cm dlouhé, barvy tmavě zelené, lesklé, na rubu bělošedé. Pokud se trochu promnou v rukou, začnou příjemně vonět a je možné jejich využití i k přípravě čajů. Velice dekorativní květy visí dolů, jsou tvořeny korunou o průměru asi 1 cm, množstvím krátkých tyčinek a čtyřmi nebo pěti světle růžovými nebo bílými okvětními lístky. Plodem je červená bobule s bílou dužinou a drobnými semínky uprostřed. Velikost 1 – 1,5 cm v průměru, s poměrně silnou jahodovou vůní. A jahodová je i chuť, s příměsí ananasu a máty. Použít se dají do džemů a k výrobě sirupů. Mají také silné antioxidační účinky. Původní obyvatelé z nich připravovali alkoholický nápoj, ještě dávno před příchodem Španělů a i dnes se používá k výrobě tradičního likéru Murtado. Semínka se po upražení výborně hodí jako náhražka kávy.
V našem prostředí se dá dobře pěstovat v nádobách v bytech s možností letnění. Roste pomalu, ale je možné ji velmi dobře tvarovat stříháním. Ugni molinae si získává stále více příznivců jak pro svou krásu, tak i své využití. 

 

Výška rostliny

Dorůstá obvyklé výšky 30 – 170 cm (extrémně vzácně až 3 m).

 

Květ

Visí dolů, tvořen korunou o průměru asi 1 cm, množstvím krátkých tyčinek a 4 nebo 5 světle růžovými či bílými okvětními lístky. Příjemně voní.

 

Plod

Červená bobule s bílou dužinou a drobnými semínky uprostřed. Velikost 1 – 1,5 cm v průměru, s poměrně silnou jahodovou vůní.

 

Nároky

Rostlinu je nejlepší uchovávat jako nádobovou rostlinu na místě v polostínu nebo na slunci. Čím více tepla, tím více světla. Půda prodyšná, mírně kyselá a mírně vlhká. Hnojení kontejnerových rostlin jednou za 2 týdny během vegetačního období. Zimovaní při teplotě 2 – 8 °C a omezíme zálivku, snese i krátkodobý mrazík do -3 °C. 

 

Výsev a klíčení

Semena namočíme na 24 hodin do teplé vody. Poté vložíme do zip sáčku s trochou zeminy a dáme stratifikovat do chladničky na 60 dní. Semena vyséváme na směs rašeliny a písku v poměru 1:1 a jemně přikryjeme vrstvou zeminy nebo používáme kokosová vlákna nebo substrát pro výsev a množení. Udržujeme vlkhost. Klíčení trvá 1 – 3 měsíce.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist