1 x naklíčené semeno Palma Chambeyronia sp. houialou | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

1 x naklíčené semeno Palma Chambeyronia sp. houialou

Chambeyronia sp. houialou

Chambeyronia sp. houialou

 
 
Naše cena s DPH:
670 Kč
Naše cena bez DPH:
582,63 Kč
Cena v cizí měně:
26,80 euro
Množství:
4
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 1 naklíčené semena

 

 

Popis

Palma Chambeyronia sp. houialou je vzácná, velmi okrasná a vyhledávaná palma, která roste v odlehlém údolí poblíž Houailou na východním pobřeží Nové Kaledonie. Má se za to, že jde o poddruh Chambeyronia macrocarpa, neboť ačkoli se v mnohém liší, tak Chambeyronia macrocarpa je velice proměnlivá. Jiní se zase domnívají, že může jít o samostatný druh, či mezidruh a bude třeba ještě zkoumání. Chambeyronia sp. houialou se vyznačuje žlutozeleným korunovým hřídelem, nově narůstajícím lososově červeným, někdy namodralým listem, který postupně zezelená. Toto je však proměnlivé a liší se od rostliny k rostlině.  Oproti macrocarpě si v mládí mnohem déle zachovává jednoduchý list a nepřechází tak brzy na zpeřený. Listy jsou také více zahnuté, mají velmi silné kožovité letáky a nejsou zcela ploché jako u jiných Chambeyronií. Délku mají 2 – 4 m a obvykle jich v dospělosti bývá 7 – 9. Na štíhlém a hladkém kmenu širokém 12 – 25 cm v průměru jsou patrné kroužky po starých listech. Tento druh palmy je jednodomý. Květenství je dlouhé asi 50 cm a je složeno z růžových (samčí) a bílých (samičí) květů. Nejprve dozrávají samčí květy, čímž se zvýhodňuje křížení. Bobulovité plody jsou lehce vejčité, zelené při dozrání červené barvy, dlouhé 4 – 5 cm a široké 2,5 – 4,5 cm. Každý plod má pouze jedno kulovité semeno o velikosti 2 – 3 cm.
Palma Chambeyronia sp. houialou je velice krásná, sběrateli dosti ceněná a v obchodech je jen těžko k sehnání. Přitom není nijak náročnější než jiné palmy a dobře i když pomaleji roste i v nádobách.

 

Výška rostliny

V přirozeném prostředí až 20 m.

 

Květ a plod

Květenství dlouhé asi 50 cm je složeno z růžových (samčí) a bílých (samičí) květů. Plod vejčitý, zelený při dozrání červený, dlouhý 4 – 5 cm a široký 2,5 – 4,5 cm.

 

Nároky

Nároky na stanoviště jsou plné slunce až polostín, humózní dobře odvodněná zemina. Pravidelná zálivka. Hnojivo nejlépe s postupným uvolňováním, příliš mnoho hnojiv může rostlinu spálit. Mrazuvzdornost maximálně do -2 °C, při nižších teplotách dochází ke značnému poškození listů. Nejlépe je mrazu se zcela vyhnout.

 

Výsadba

Naklíčená semena zasaďte kořenem dolů tak, aby bylo semeno cca 1 - 2 cm pod povrchem substrátu. Použijte lehký propustný substrát.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist