Ibiškovec jedlý - Okra Balení obsahuje 30 semen | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

Ibiškovec jedlý - Okra Balení obsahuje 30 semen

Ibiškovec jedlý - Okra

Ibiškovec jedlý - Okra

 
 
Naše cena s DPH:
17 Kč
Naše cena bez DPH:
14,78 Kč
Cena v cizí měně:
0,68 euro
Množství:
4
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 30 semen

 

 

Popis

Okra neboli Ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus) je exotická rostlina z čeledi slézovité, pocházející pravděpodobně z Indie nebo Afriky. Takřka celá rostlina je pokryta drobnými chloupky, které mohou u někoho při dotyku vyvolat mírné podráždění. Nezralé plody jsou široce využívány jako zelenina, ve skutečnosti jde však o ovoce a mluvilo se o nich jako o jídle chudých, což už dlouho neplatí. Okra je díky velkému množství vlákniny a malému množství kalorií součástí redukčních diet. Má také vysoký obsah vitamínů a také několik antioxidantů, které zahrnují beta-karoten, xanthin a lutein. Napomáhá ke snižování cholesterolu, podporuje fungování střev a snižuje možnost výskytu některých rakovinných onemocnění.

Ibiškovec jedlý má střídavé, zelené, řídce zubaté listy, často dutý stonek, ze kterého se získává vlákno podobné vláknu z juty a krásné zvonkovité květy v barvě světle žluté až bílé s karmínovým středem. Plodem je světle zelená tobolka kónického tvaru podobná paprice, či ptačímu zobáku o délce 10 – 25 cm a šířce cca 2 cm. Uvnitř se nachází v 5 komorách až 60 semen, které najdou své uplatnění jako náhražka kávy nebo se z nich lisuje olej. Chutí připomíná cuketu, je velice jemná a lehce trpká. Na přímý konzum je nutné sklízet plod nezralý, asi pátý den po odkvětu, kdy plod ještě nemá semena. Při krájení i vaření je Ibiškovec mazlavý, čehož se využívá při zahušťování polévek a omáček. Pokud uvedená mazlavost nevyhovuje, lze ji minimalizovat např. vařením s kyselými přísadami. Okru lze přidávat do masitých pokrmů, zeleninových směsí, omáček, polévek, ale také je podávat osmahnuté na másle. Z květů lze udělat zdravý chutný čaj. Skladovat se dá zmrazením, či sušením. Ibiškovec jedlý je díky svým listům a květům také velice dekorativní. Je to zkrátka všestranná rostlina, která se vyplatí.

 

Výška rostliny

Rostlina dorůstá výšky 1 – 2 m.

 

Květ a plod

Zvonkovitý květ, v barvě světle žluté až bílé s karmínovým středem o průměru 5 – 7 cm. Plodem je světle zelená tobolka kónického tvaru podobná paprice, či ptačímu zobáku o délce 10 – 25 cm a šířce cca 2 cm.

 

Nároky

Rostlina má ráda slunné stanoviště a propustnou humózní hlinitopísčitou půdu. Ibišek lze pěstovat doma jako pokojovou rostlinu nebo ve vytápěném skleníku či zimní zahradě. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 10 °C. Pokud při výsadbě použijeme dlouhodobě působící organická hnojiva, už nepřihnojujeme, jinak aplikujeme nejlépe kombinovaná hnojiva 1x za 14 dní.

 

Výsev a klíčení

Semena namočte na 24 hodin do vody. Následně vyséváme do propustného substrátu cca 1 cm pod povrch. Klíčíme při teplotě 20 – 25 °C, v délce 2 – 4 týdnů.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist