Kaktus Mammillaria potsii Balení obsahuje 10 semen | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

Kaktus Mammillaria potsii Balení obsahuje 10 semen

Mammillaria potsii

Mammillaria potsii

Naše cena s DPH:
15 Kč
Naše cena bez DPH:
13,04 Kč
Cena v cizí měně:
0,60 euro
Množství:
90
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 10 semen

 

 

Popis

Kaktus Mammillaria potsii má velmi široký rozsah a vyskytuje se v mexických státech Chihuahua, Coahuila, Durango, San Luis Potosí, Zacatecas a v USA ve státě Texas poblíž státního parku Big Bend. Roste zejména na vápencovém podloží ve výškách od 300 do 2100 m n. m. Rodové jméno Mammillaria je z latiny a znamená bradavka, zřejmě proto, že je to kaktus s bradavkovitou stavbou těla. Druhové jméno potsii získal po Johnu Pottsovi, který údajně s bratrem Frederickem posílal kaktusy Královské botanické zahradě Kew a podnikal úspěšné výpravy po nalezištích. Mammillaria potsii obvykle odnožuje a tvoří shluky, ale může růst i osamoceně. Stonek je válcovitého tvaru, dlouhý 6 – 20 cm, široký 1,5 – 4 cm. Epidermis modrozelená, často zcela zakrytá bělavými trny a stejně tak je tomu i u kuželovitých tuberkul mezi nimiž je přítomna bílá vlna. Otrnění je tvořeno 30 – 45 okrajovými trny, které jsou 3 – 6 mm dlouhé, tenké, v barvě bílé nebo světle hnědé a 6 – 12 silnějšími i delšími (6 – 12 mm) středovými trny tvořícími oproti okrajovým znatelný kontrast. Je to i díky zabarvení, které může být našedlé, načervenalé, hnědé až namodrale černé nebo téměř bílé s tmavšími špičkami. Trychtýřovité, úzce se otevírající květy vyrůstají v prstencové struktuře asi 2 cm pod vrcholem rostliny. Jsou asi 9 – 15 mm dlouhé a široké 6 – 13 mm, v barvě nahnědle červené, tmavě červené, rezavě červené nebo červenofialové. Tyčinky krémově zbarvené až světle žluté, 4 – 5 laločná červenofialová až oranžovožlutá blizna. Plod červený, asi 15 mm dlouhý s téměř oválnými načernalými nebo tmavě červenohnědými semeny.

 

Výška rostliny

6 – 20 cm, široký 1,5 – 4 cm.

 

Květ

Trychtýřovitý, úzce se otevírající, přibližně 9 – 15 mm dlouhý a široký 6 – 13 mm, v barvě nahnědle červené, tmavě červené, rezavě červené nebo červenofialové.

 

Nároky

Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku.  Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10°C. Krátkodobě v suchu mrazuvzdorný až do -5°C.

 

Výsev a klíčení

Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist