Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
 

Sazenice palma Phoenix reclinata – datlovník senegalský | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

Sazenice palma Phoenix reclinata – datlovník senegalský

Palma Phoenix reclinata – datlovník senegalský

Palma Phoenix reclinata – datlovník senegalský

 
 
Naše cena s DPH:
27 Kč
Naše cena bez DPH:
23,48 Kč
Cena v cizí měně:
1,08 Euro
Množství:
2
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 1 ks sazenice

 

 

Popis

Phoenix reclinata – datlovník senegalský je dvoudomá palma pocházející z tropické části Afriky, Komorských ostrovech a z Madagaskaru, kde roste v deštných pralesích, monzunových lesích a skalnatých horách ve výškách do 3 000 m n. m. Lze ji nalézt ale i v sušších podmínkách a pastvinách. Nyní je rozšířena do mnoha zemí s mírným počasím. Tato palma roste často v trsech, dosahuje výšky 7 – 15 m s šířkou kmene do 30 cm, u paty může mít však mnohem víc. Zpeřené listy vyrůstají na vrcholu kmene, jsou dlouhé 250 – 450 cm na délku a 75 cm na šířku v barvě světle až tmavě zelené. Řapík na bázi s ostrými trny je dlouhý až 30 cm. Kvítky se objevují v horní části dříku. Samčí mají pohárkovitý kalich, jsou světle žluté a po rozkvětu odpadnou. Samičí jsou malé, kulovité a žlutozelené. Jedlé plody mají podlouhlý tvar, průměr cca 25 mm, při plném dozrání oranžové až hnědavé barvy. Vyrůstají ve velkých shlucích a každý plod obsahuje jedno semeno. Plody jsou podobné těm co známe z obchodů (snad jen o něco menší). V zemích původu se ještě konzumuje střed palmy s nejmladšími a ještě nedovyvinutými listy, také se zpracovává šťáva vytékající z nařízlých lát. Vlákna mladých neotevřených listů lze použít k výrobě rohoží, košů a klobouků. Kořeny obsahují tanin a mohou být použity k výrobě hnědého barviva a produkují také jedlou gumu. Tento druh se snadno kříží s ostatními druhy rodu Phoenix a i proto patří k oblíbeným, ale nejvíce zaujme svou krásou.

 

Výška rostliny

Rostlina dorůstá do výšky 7 – 15 metrů.

 

Květ a plod

Kvítky se objevují v horní části dříku. Samčí mají pohárkovitý kalich, jsou světle žluté, samičí jsou malé, kulovité a žlutozelené. Plody vyrůstají ve shlucích, jsou podlouhlého tvaru o průměru cca 25 mm, při plném dozrání oranžové až hnědavé barvy.

 

Nároky

Mladé rostliny zasaďte do substrátu pro palmy. Na dně pěstební nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Umístění rostliny by mělo být na slunném stanovišti. Je velmi tolerantní jak k suchu, tak i k přemokření. Krátkodobá mrazuvzdornost u starších rostlin do -6 °C, ale listy omrzají už při -3 °C. Při zimování omezíme zálivku.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist