♣ 100 semen Kaktus Parodia scopaoides Zvýhodněná nabídka | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

♣ 100 semen Kaktus Parodia scopaoides Zvýhodněná nabídka

Parodia scopaoides

Parodia scopaoides

Naše cena s DPH:
72 Kč
Naše cena bez DPH:
59,50 Kč
Cena v cizí měně:
2,88 euro
Množství:
4
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 100 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.

 

 

Popis

Kaktus Parodia scopaoides nebo také Parodia microsperma f. scopaoides byl přiřazen jako synonymum k Parodia microsperma, což je extrémně variabilní druh s několika místními nebo morfologickými formami, který se nachází v Argentině (Jujuy, Salta, Tucumán, Catamarca, La Rioja, severovýchodní San Juan a severozápadní provincie Santiago del Estero) a pravděpodobně v Bolívii (Tarija, San Pedro). Rodové jméno Parodia nese podle argentinského botanika Lorenza Raimunda Parodiho. Obvykle roste osamoceně, ale může tvořit menší shluky. Stonek je kulovitého, s přibývajícím věkem krátce válcovitého tvaru, vysoký 5 – 20 cm nebo i více a o průměru 5 – 10 cm. Barva epidermis je světle zelená či modrozelená. Žeber bývá 13 – 21, jsou spirálovitá, rozdělená do kuželovitých bradavek. Areoly s bíložlutými vlasy, které časem mizí. Otrnění je tvořeno 7 – 30, obvykle však 11 – 13 tenkými a měkkými okrajovými trny o délce až 7 mm, které mají sklovitě bílou barvu a 3 – 4 středovými trny, které jsou zahnuté, dlouhé 5 – 20 mm, výjimečně až 50 mm, barvy oranžové až načervenalé. Nálevkovité květy vyrůstající na temeni stonku zůstávají otevřené přibližně 3 dny, jsou přibližně 25 – 35 mm dlouhé a 40 – 50 mm široké, barvy žluté až žloutkově žluté nebo žluto-oranžové. Perikarpel a květinová trubice s vlnou a štětinami. Vlákna nesou krémově nažloutlé prašníky. Blizna s 12 laloky je bíložlutá. Plod kulovitý až vejčitý s velmi malými lesklými hnědými a hladkými semeny.

 

Výška rostliny

5 – 20 cm nebo i více a o průměru 5 – 10 cm.

 

Květ

Nálevkovitý, přibližně 25 – 35 mm dlouhé a 40 – 50 mm široké, barvy žluté až žloutkově žluté nebo žluto-oranžové. Perikarpel a květinová trubice s vlnou a štětinami. Vlákna nesou krémově nažloutlé prašníky. Blizna s 12 laloky je bíložlutá.

 

Nároky

Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou a mírnou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10 °C.

 

Výsev a klíčení

Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30 °C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist