♣ 100 semen Kaktus Parodia faustiana Zvýhodněná nabídka | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

♣ 100 semen Kaktus Parodia faustiana Zvýhodněná nabídka

Parodia faustiana

Parodia faustiana

Naše cena s DPH:
72 Kč
Naše cena bez DPH:
59,50 Kč
Cena v cizí měně:
2,88 euro
Množství:
4
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 100 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.

 

 

Popis

Kaktus Parodia faustiana se nyní považuje pouze za místní nebo morfologickou formu Parodia nivosa. Vyskytuje se pouze na malém území severní Argentiny, v provincii Salta (Quebrada del Toro a Santa Rosa de Tastil), v nadmořské výšce 2600 – 3500 m. Bohužel jeho populace stále klesá a proto je veden jako kriticky ohrožený. Rodové jméno Parodia nese podle argentinského botanika Lorenza Raimunda Parodiho. Druhové faustiana je pojmenováno po Carlosi Faustovi, majiteli kaktusové zahrady Marimutra na Costa Brava, Španělsko. Parodia faustiana roste osamoceně, stonek je kulovitého tvaru, který se může časem prodlužovat, má výšku až 15 cm a průměr cca 8 cm s bílou vlnou na temeni. Barva epidermis je světle zelená. Žebra jsou spirálovitá s kuželovitými tuberkulami. Areoly v mládí s bílou vlnou. Otrnění je tvořeno přibližně 20 okrajovými trny o délce 15 – 18 mm, které mají bílou barvu a dále pak až 4 středovými trny, které jsou silnější, do 25 mm dlouhé, tmavě hnědé až téměř černé. Nálevkovité květy vyrůstající na temeni stonku jsou přibližně 30 mm dlouhé a 25 – 50 mm široké. Z venčí je barva květů šarlatově červená, zevnitř oranžová a žlutá. Perikarpel a květinová trubice pokryté vlnou a štětinami. Nažloutlá vlákna nesou oranžovožluté prašníky. Blizna světle žlutá. Kulovitý plod nese zaschlé zbytky suchého květu a uvnitř skrývá lesklá černá semena.

 

Výška rostliny

Až 15 cm a průměr cca 8 cm.

 

Květ

Nálevkovitý, přibližně 30 mm dlouhý a 25 – 50 mm široký, barva z vnějšku šarlatově červená, zevnitř oranžová a žlutá. Perikarpel a květinová trubice pokryté vlnou a štětinami. Nažloutlá vlákna nesou oranžovožluté prašníky. Blizna světle žlutá.

 

Nároky

Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou a mírnou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10 °C. V suchu krátkodobě mrazuvzdorný do -7 °C.

 

Výsev a klíčení

Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30 °C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist