1 naklíčené semeno Butia odorata | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

1 naklíčené semeno Butia odorata

Butia odorata

Butia odorata

 
 
Konečná cena:
13 Kč
Cena v cizí měně:
0,52 euro
0,67 Dollar
Váha:
1 kg
Množství:
19
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Balení obsahuje 1 naklíčené semeno

 

Popis

Butia odorata je populární vytrvalá palma původem z pastvin, suchých lesů a savan Jižní Ameriky, především z oblasti severní Argentiny, jižní Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Dříve byla označována jako Butia Capitata, ale nedávno byla od tohoto druhu oddělena. Druhové jméno odorata se může přeložit z latiny jako voňavý a vztahuje se k silně aromatickému plodu, který je považován za jeden z nejlahodnějších. Tato palma je jednodomá rostlina s jedním vztyčeným až mírně nakloněným kmenem, který může vyrůst až do výšky 10 m, obvykle však pouze do 5 m s průměrem 30 – 50 cm, v barvě tmavě šedé. Je pokryt zbytky řapíků, které až ve stáří shazuje a tvoří pak hladkou strukturu kmene. Zpeřené listy uspořádané spirálovitě kolem koruny se ohýbají ke kmeni, mají zelenomodrý až stříbřitý nádech, rostou v počtu 13 - 32 a dorůstají délky 70 - 200 cm s 35 – 60 páry lístků. Řapík 70 - 88 cm dlouhý a široký 4 - 7 cm na základně a s okraji vyzbrojenými trny. Květenství je 20 - 104 cm dlouhé, ve vývinu chráněné v dřevitém toulci. Květy mohou být zbarveny žlutě, červenooranžově, fialově, purpurově nebo zelenavě žlutě. Plody jsou obvykle širší než delší, mají velmi proměnlivou velikost, většinou jsou 2 - 3,5 cm dlouhé a 1,4 - 4,3 cm široké. Mohou být zbarveny oranžově, žlutě, červeně, zelenavě žlutě nebo purpurově. Dužina je často žlutá, ale může být rovněž zabarvena v různých odstínech. Chuť se může lišit v závislosti na půdních podmínkách a je podobná směsí ananasu, meruněk a vanilky, ale také jablka, ananasu a banánů. Běžně se zpracovávají na džem nebo se nechávají kvasit. Semeno je vejcovitého tvaru, 1,8 - 2,4 cm dlouhé a 1 - 1,4 cm v průměru. Palma se v mnoha zemích pěstuje také jako okrasná.

 

Výška

Rostlina dorůstá do výšky až 10 m, obvykle však pouze do 5 m s průměrem kmene 30 – 50 cm.

 

Květ a plod

Květy mohou být zbarveny žlutě, červenooranžově, fialově, purpurově nebo zelenavě žlutě. Plody mají velmi proměnlivou velikost, většinou jsou 2 - 3,5 cm dlouhé a 1,4 - 4,3 cm široké, zbarveny oranžově, žlutě, červeně, zelenavě žlutě nebo purpurově s často žlutou dužinou.

 

Nároky

Mladé rostliny zasaďte do substrátu pro palmy. Na dně pěstební nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Umístění rostliny by mělo být na slunném stanovišti. Mrazuvzdornost do -10°C, ale listy se poškozují už při -7°C, při pěstování v nádobě je krátkodobé maximum -3°C, přičemž zimujeme při teplotách okolo 8°C.

 

Naklíčená semena

Naklíčená semena zasaďte kořenem dolů tak, aby bylo semeno cca 1 - 2 cm pod povrchem substrátu. Použijte lehký propustný substrát.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist