Sazenice Baobab - Adansonia Digitata | Neo seeds

 
 
Registrace
 
 
 
 

Sazenice Baobab - Adansonia Digitata

 
 
Konečná cena:
65 Kč
Cena v cizí měně:
2,60 euro
3,33 Dollar
Množství:
1
 
ks
 
 
 
 
 
 

Popis výrobku

Popis - sazenice, semenáč velikost cca 15-20 cm

 

Popis

Baobab (Adansonia Digitata) – symbol Afriky, známý především pro svoji schopnost zadržovat vodu uvnitř kmene je strom vytvářející mohutný, hladký, měděně nebo šedorůžově zbarvený ztloustlý kmen. Jeho větve připomínají spíše mohutně rozvětvené kořeny, zvláště v období sucha, kdy baobabu opadává listí. Temně zelené, jemně ochlupené listy baobabu vyrůstají střídavě na výhoncích, jsou dlanitě složené ze tří až devíti jednotlivých klínovitých lístků. Velikost listu je přibližně 7x15 cm. Délka řapíku kolem 12 cm. Květy jsou voskově bílé, nažloutlé, nebo růžové s osrstěnými korunními lístky. V plném rozkvětu mají v průměru kolem 20 cm. Raritou baobabu je, že vykvétá pouze jedinou noc a je opylován kaloni. Po opylení květy rychle hnědnou. Plodem je suchá bobule nebo nepukavá tobolka vejčitého tvaru s tvrdým obalem o velikosti kolem 12 cm. Zralý plod je sametově ochlupený barvy khaki. Baobab se dožívá stáří až několika tisíc let. Není mrazuvzdorný a v našich klimatických podmínkách je vhodný spíše k tvorbě bonsají. Dá se velice dobře tvarovat a po dosažení výšky, která vám vyhovuje zaštípnout vrchol rostliny a potom dále utvářet podle svých představ.

 

Výška rostliny

Průměrný baobab je vysoký 10  15 m. Někdy však může dorůst i výšky kolem 30 m. Šířka kmene dosahuje 7  11 m.

 

Nároky

Rostlina má ráda umístění na světlém stanovišti chráněném před přímým poledním sluncem, propustnou hlinitopísčitou zeminu, pravidelnou zálivku a teplotu ideálně 20 – 25°C. Přes zimu, kdy listy zežloutnou nebo opadají omezíme zálivku na 1 krát za 14 až 20 dní. Na jaře po objevení prvních listů zvyšte teplotu a současně i zálivku. Od jara do konce srpna je vhodné přihnojovat hnojivem pro rostliny ozdobné listem. V září pak používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

 

Výsev a klíčení

Semena dejte do vody o teplotě 70°C. Nechejte je namočené po dobu 24 hodin. Následně vyséváme. Semeno, které je vhodné k vysetí zvětší svůj objem na dvojnásobek. U semen, která nenabobtnají tuto procedůru zopakujte. Naklíčená samena zasaďte do propustného substrátu. Zpočátku může být semeno zasazeno pouze v čistém kokosovém vláknu. Po narostení dvou pravých listů rostlinu přesaďte do propustného výživnějšího substrátu s obsahem písku. Nezapomeňte na drenážní vrstvu. Rostlinu nepřemokřujte, zálivka velmi mírná. Semenáčky rostou po vyklíčení velmi rychle a během krátké doby dosahují výšky 20 30 cm.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist TOPlist